15 Ekim 2012 Pazartesi

Annem...

Nereden başlamalı nasıl anlatmalı bilmiyorum ama 4 ekim günü annem aramızdan ayrıldı. Herşey 2010 yılının aralık ayında Arda efruzun doğumunun hemen ardından  bir dizi kontrol sonrası annemin Anorektal maling melanom denen kötü bir kanser türüne yakalandığını öğrenmemizle başladı. Nasıl olurdu böyle birşey hep başkalarından duymuştuk bizim başımıza gelmez zannetmiştik kabullenmek ablamada banada çok zor geldi.Sadece bir kontrol sonrası bunu öğrenmemizde şok etkisi yapmıştı bizde.En başından biliyorduk süreci ortalama ömürleri 25 ay diyordu kaynaklar .Devam eden ameliyat süreci ve sonrası sanki iyileşmiş gibiydi son bir ay öncesine kadar, yenileyen tümör ve sıkıntılar. Perşembe günü ise evden kanser araştırma hastanesinde ilaç tedavisi almaya diye çıkmıştılar daha gitmelerinin üzerinden yarım saat geçmeden telefon çaldı.Eşim annemin fenalaştığını ve acil servise geçtiklerini söyledi hızla hastaneye ulaştım acile vardığımda bilinci kapalıydı.Yoğun bakıma alan doktor beklenti içinde olmamamızı sadece biraz rahatlatmak için aldıklarını geri dönmeyeceğini söyledi ama hep bir umutla bekledim kapı önünde.Tıpkı türk filmlerindeki gibi doktor kapıya çıktı ve başınız sağolsun  yapacak birşeyimiz yoktu dedi.Mesleğim gereği çok defa vefat haberi verdim hasta yakınlarına ama bir insanı bukadar sarsacağını hiç ummuyordum. Ağladık hıçkırdık sesszice döktük gözyaşlarımızı ama gidene çare değil geri gelmiyor.Günler hızla geçiyor zaman ilaç olur diye bekliyorum sızılarıma şimdilik ilk günkü kadar taze belki ilerleyen günlerde küllenir acılar.
En çokta babama baktıkça hüzünleniyorum hayat arkadaşını arıyor her daim gözleri nemli nemli.
Elimizden geldiğince onun yanında dik durmaya çalışıyoruz.
Annemin rahatsızlığı ile aynı sokağa taşınmıştık ablamda bende, büyüdüğüm sokakta annemin komşularıyla bende komşuluk ediyordum iyiki böyle bir karar almışız şimdi kıymetini anladım babamı bizde kalmaya ikna edemedik ama akşam yemeğe geleceğine söz verdi. Annem son gün ben seni kimlere emanet edeceğim diye sormuş babama yani ona okadar bağlıydıki ölürken bile eşini düşünüyordu.Rabbim onları cennetinde buluştursun inşallah.
Bizler hala bir boşluk içindeyiz.Eve her girdiğimde koltukta patik örüyormuş gibi geliyor.Sanki bu akşam bize bir tencere sarma yapacakmış gibi geliyor. Oysa daha çok işimiz vardı kışlıkları hazırladık beraber ben işten gelince yiyecektik, ördüğüm battaniyeye yardım edecekti, torunlarına çeyiz örecekti, kışlık kaban beğenmeye gidecektik beraber, bayramda kurbanı bile hazırdı ama nasip olmadı.Bu zorlu süreçte eşim yanımda olmasydı altından kalkamazdım bunca üzüntünün sağolsun hep yanımdaydı hep destek çıktı.
Hepinizden anneciğime dua istiyorum. Hoşçakalın...

10 yorum:

 1. Allah rahmet eylesin, çok üzüldüm. Geride kalanlara da çok zor bir durum, umarım bir an önce babanız da siz de normal hayata dönebilirsiniz, gidenleri düşündükçe yaşaması çok zor...

  YanıtlaSil
 2. Allah'tan sabır diliyorum.

  YanıtlaSil
 3. Canim basin sagolsun, Anneciginin mekani cennet olsun. Bendeniz, sulugöz, yazdiklarini okurken, senin yasadiklarini düsündükce, gözlerim doldu... Allahim sizlerede bol sabirlar versin... Birbirinize daha cok kenetlenip, destek olursunuz insallah!

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. Çok ama çok üzüldüm, başınız saolsun, Allah sabır versin...

  YanıtlaSil
 5. başınız saolsun... mekanı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 6. Canim Rabbim mekanini cennet etsin. sizlere de sabir versin. basiniz sagolsun

  YanıtlaSil
 7. Gözlerim dolu dolu okudum, ben de kanser illeti yüzünden babamı kaybettim, sana diyebilirim ki zaman sızılarını malesef azaltmayacak ama onlarla birlikte yaşamayı öğretecek, benim 6 yılda gördüğüm bu:( Allah mekanını cennet eylesin anneciğinin, nur içinde yatmak nasip etsin, geride kalanlara başta da baban olmak üzere sabır versin, güç versin inşallah..

  YanıtlaSil
 8. başın sağolsun..annenin mekanı cennet olur inşallah...çok zor ve bunu hafifletecek hiçbir söz maalesef bulunmuyor...sadece zamanla bu acıyla yaşamaya alışıyorsun.

  YanıtlaSil
 9. Rabbim rahmetiyle muamele etsin annenize..Hayatın tek ve değişmez gercegi ölüm.Sabretmekten başka care yok.Ebedi hayatta cennette beraber olursunuz inşallah...

  YanıtlaSil
 10. allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah çok zor allah sabırlar versin kanser illeti malesef birçok aileden geçiyor. allah sabırlar versin

  YanıtlaSil